Fanes

Vesnička Fanes na ostrově Rhodos má přibližně 1 tisíc obyvatel. Najdete ji na západním pobřeží. Od hlavního města Rhodos je obec Fanes vzdálena asi 25 kilometrů směrem na jihozápad.

Okolí Fanes je známé především díky skvělým podmínkám ke kitesurfingu a surfingu. Vyznavači těchto sportů jistě ocení zdejší příznivý vítr a mořské vlny, které se při pobřeží Fanes často tvoří.

V poslední době získala obec Fanes samotná nové a svěží barvy. A zdejší staré domy tak dostaly nový život. Místní obyvatelé, spolu s umělcem Loukasem Nikolitsisem, dali svým domům nové barevné fasády. Ty jsou dnes zdobeny nápaditými obrazci.

Z ponuré vesnice, jakých je na ostrově Rhodos spousta, se z Fanes stalo barevné a jedinečné místo. Obec Fanes dokonce získala přezdívku Vesnička barev. Natřena byla velká část původního obecního centra kolem kostela. Dokonce nebyly zbourány ani dlouho opuštěné domy. Místo toho byly tyto ruiny natřeny.

Na pláži ve Fanes se dá strávit příjemnou letní dovolenou u moře. Navíc daleko od masové turistiky. Je ale nutno říci, že spíše než na dovolenou do Řecka, prožitou na rozpálené pláži, sem přijíždějí vyznavači surfování. Zejména kitesurfisté rozhodně ocení termické podmínky mořské úžiny, ve které Fanes leží. Můžete zde očekávat jak termické větry, tak i až dva metry vysoké vlny.

Převládající západní větry tlačí mořskou vodu do úžiny mezi řeckým ostrovem Rhodos a tureckou pevninou. Ta je navíc obklopena výraznými horskými pásmy. V časných ranních hodin může k vesnici Fanes dorazit až pět silných větrů. Ty někdy vanou až do odpoledních hodin.

Jen v době kolem poledne tu může vítr trochu ustávat. Kitovací sezóna ve Fanes začíná obvykle již v dubnu. A poslední kiteři se tu na hladině prohání ještě v září nebo v říjnu. V zimě jsou tady podmínky k těmto sportům trochu rizikovější. Zimní surfování ve Fanes se proto doporučuje pouze expertům.

Pláž ve Fanes je široká 30 až 60 metrů. Dlouhá je více než 500 metrů a má hrubý písek. I přesto, že tu bývají i jiní návštěvníci, nabízí většinou dostatek prostoru. Vstup do moře může být někdy kvůli vlnám obtížný. Na ochranu před vlnami tu však bylo vybudováno pobřežní molo. A kromě toho je voda v některých částech pláže poměrně mělká.

Na pláži je postavená malá restaurace. Ta nabízí v horkých letních měsících příjemné občerstvení. Jsou zde k dispozici také sprchy a toalety. Zapůjčit si tu samozřejmě lze i třeba lehátka a slunečníky. Z nich budete mít nejen dobrý výhled na moře, ale je možné i pozorovat surfaře.

Z Fanes se dá vypravit na výlet třeba do hlavního města Rhodos. Nebo jiných letovisek podél pobřeží. V blízkosti vesničky, jen na opačné straně ostrova, stojí i hora s klášterem Tsambika. Na jihu Rhodu je pak další vynikající surfařská lokalita s názvem Prassonissi.