Filerimos

Hezkou malou vesničku Filerimos najdete nedaleko pobřeží řeckého Rhodu. Přesněji v západní části ostrova. Filerimos leží asi 12 kilometrů od hlavního města Rhodos.

A jak se do obce Filerimos dostanete? Vydejte se autem z hlavního města Rhodos po hlavní silnici směrem na západ podél pobřeží. Následně zabočíte ve vesničce Ialyssos vlevo. Odtud budete pokračovat do vnitrozemí ve směru na Filerimos. Po pár kilometrech dojedete do cíle.

Poslední úsek cesty k obci Filerimos vede stále vzhůru. Pojedete po úzké silnicí s mnoha zatáčkami. Vesnička Filerimos se rozkládá v náhorní plošině. Je obklopena působivými zelenými lesy.

Filerimos není dosud nijak zásadně zasažen cestovním ruchem. Mezi turisty je vesnička oblíbená zejména pro svůj klid a krásné okolí. Příroda je tu opravdu nádherná, plná zajímavé flóry a fauny.

Od jara do podzimu tu nádherně kvetou a rostou nejrůznější rostliny a léčivé bylinky. Z nich se vyrábí místní proslulý likér Sette Erbe. Z italštiny by se dal název přeložit jako 7 bylin. Je zbarvený do zelena a má údajně léčivé účinky.

Milovníci historie a památek se určitě vydají na stejnojmenný vrcholek Filerimos. Ten se šplhá do výšky necelých 300 metrů. Tady bylo kdysi vybudováno původní antické osídlení Ialyssos.

Ještě dnes jdou nedaleko obce Filerimos k vidění jeho pozůstatky. Největší atrakcí je tu ale určitě klášter z byzantského období. Tedy z časů, kdy Rhodos zažíval epochu rozkvětu. Klášter byl postaven zřejmě někdy v průběhu 10. století.

O několik set let později, přesněji v 80. letech 15. století, jej přestavěl a předělal předělal řád Johanitů. Celkové přestavby se klášter Filerimos dočkal až v období vlády italského království. V současné době je však klášterní areál opuštěný.

Jen kousek od vstupu do areálu klášera Filerimos začíná Křížová cesta Golgota. Ta vás dovede přes alej až k cca 18 metrů vysokému kříži z bílého kamene.

Uprostřed tohoto kříže jsou umístěné schody. Ty pokračují vzhůru. Shora pak budete mít krásný výhled po okolí. Při hezkém počasí dokonce můžete zahlédnout i hlavní město Rhodos.